Materiał partnera zewnętrznego

W Polsce aktywnie pomyślnie starzeje się tylko 1,6 proc. społeczeństwa. W porównaniu ze Szwajcarią (ten sam wskaźnik na poziomie 16,1 proc.) czy Danią (21,1 proc.) Polska jest daleko w tyle.

- Aby starość nie była uciążliwa, musimy dbać nie tylko o aktywność fizyczną, ale także intelektualną, społeczną i duchową. Rozwijać swoje pasje, zainteresowania. Pielęgnować kontakty z innymi ludźmi - mówi prof. Grzegorz Opala, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Wieku Podeszłego przy Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach.

Warto uświadomić przeciętna Polka, która ma dzisiaj 65 lat, przeżyje jeszcze 20 lat. Przeciętny Polak w wieku 65 lat - ma przed sobą jeszcze 15 lat. To oczywiście tylko statystyki, bo średnia życia w Polsce rośnie, coraz więcej osób przekracza setkę. Warto zadać sobie pytanie: Jaki mam plan na ten czas? Czy dwadzieścia lat i więcej, które przede mną – chcę przesiedzieć z gazetą przed telewizorem? Wiele możliwości stawiają przed seniorami Uniwersytety Trzeciego Wieku, kluby osiedlowe czy Kluby Seniora. Wystarczy rozejrzeć się po najbliższej okolicy. I zrobić pierwszy krok. Liczymy, że zainspiruje Państwa do tego ten krótki filmik.


Czytaj także