Utopiec na bieruńskim rynku Utopiec na bieruńskim rynku

Utopiec na bieruńskim rynku (© Jolanta Pierończyk)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Europejskie Dni Dziedzictwa w Bieruniu: 9-10 września. W sobotę - zwiedzanie XVI-wiecznej Grobli, która pretenduje do listy Szlaku Zabytków Techniki jako zabytek inżynierii hydrotechnicznej, w niedzielę - rajza wiślanym szlakiem.

Europejskie Dni Dziedzictwa w BieruniuW sobotę 9 września o godz. 15 spotkanie się przy fontannie z utopcami. Jeden z ważniejszych miejskich krajobrazów, serce miasta, znany i kojarzony widok z pocztówek będzie bohaterem historycznej opowieści.Opowieść o rynku, który był przestrzenią wymiany handlowej, miejscem, w którym zbiegały się drogi prowadzące do miasta, przy którym zlokalizowano ratusz-siedzibę władz miejskich, a w jego pobliżu świątynię. O tym jak wyglądał kiedyś, jakie pełnił funkcje, czy był placem targowym wyposażonym w wagę, kramy i studnie m.in. opowie historyk i miłośnik ziemi bieruńskiej Szymon Nyga.

Spacer do zabytkowej Grobli
XVI-wieczna Grobla jest pozostałością po wielkiej inżynierii hydrotechnicznej. Powstała w latach 1530-1540, dla ochrony miasta przed wodami nieistniejącego już dzisiaj Wielkiego Stawu Bieruńskiego, na którym prowadzono hodowlę ryb na skalę przemysłową. W programie - opowieści związane z tym miejscem.

10 września - Niedzielna rajza wałem wiślanym

O godz. 15 spod Restauracji „Degolówka” początek wyprawy wałem Wisły, rzeki, która jest granicznym punktem dwóch województw, a kiedyś oddzielała od siebie dwa zabory. To nad jej wodami unosi się „Most cudów”, z którym wiąże się humorystyczne powiedzenie: wyjeżdżasz z Oświęcimia na rowerze, a wjeżdżasz do Bierunia na kole.

O znaczeniu geograficznym i historycznym Wisły opowie ekspert ds. dróg wodnych, prezes Górnego Klastra Wisły Jakub Stonawski. Swoją wiedzą o przyrodzie podzieli się również jej wielki pasjonat , naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Bieruniu, Grzegorz Plewniok.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

gość (gość)

.....dobrze, że mnie tam nie było, bo znów "straż miejska" by mnie oszukała i okradła, za co serdecznie "panom strażnikom", pokroćset "dziękuję".....Za to byłem w bardziej cywilizowanym miejscu, wśród inteligentnych ludzi, ludzi, którzy nie są tak ohydnie złośliwi, niekompetentni, jak bieruńscy "strażnicy miejscy".......