(© M. Bugała)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Lawinowo narastająca moda na posiadanie w domu nietypowego pupila sprawia, że problem egzotycznych zwierząt staje się coraz bardziej powszechny.

Lato, pootwierane okna i drzwi sprawiają, że spotkanie z nimi staje się coraz bardziej realne. Niestety, nie zawsze spotkanie takie jest wyłącznie ekscytującą przygodą. Jak pokazuje praktyka, wśród zwierząt hodowanych w Polsce są też takie, które uznane są za niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi. I zgodnie z przepisami, absolutnie nie mogą być przetrzymywane przez osoby prywatne.

Zasady handlu oraz przetrzymywania zwierząt egzotycznych regulowane są przez przepisy unijne i krajowe. Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwana w skrócie CITES, wymienia listę gatunków, których posiadanie należy zgłaszać w ciągu 14 dni od sprowadzenia do Polski lub wejścia w posiadanie zwierzęcia znajdującego się na liście, do właściwego starosty. Naruszenie prawa może wiązać się z konsekwencjami karnymi, natomiast przypadki przetrzymywania, hodowli lub rozmnażania zwierząt bez wymaganych zezwoleń należy zgłaszać policji. (EK)

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!