Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Pszczynie ZDJĘCIA

RED
Pszczyńskie obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Pszczyńskie obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Mat. prasowe
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Pszczynie i 79. rocznica masowej zsyłki Polaków na Sybir - starostwo powiatowe uczciło oba te wydarzenia na cmentarzu wojennym "Trzy Dęby".

Choć pewnie każdy z nich był inny, łączyło ich jedno - miłość do ojczyzny. Miłość, za którą oddali swoje życie. Zamordowani w okrutny sposób - strzałem w tył głowy, następnie pochowani w masowych mogiłach. Kiedy w końcu po 50 latach prawda wyszła na jaw, przeraził się cały świat. To jedna z najokrutniejszych zbrodni w historii ludzkości. I to naszym moralnym obowiązkiem jest nie tylko dbanie, by nigdy więcej się nie powtórzyła, ale także pielęgnowanie pamięci o tych, którzy ponieśli wtedy śmierć. A byli wśród nich również mieszkańcy ziemi pszczyńskiej

- mówiła Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Ofiarami zbrodni katyńskiej była elita narodu polskiego: oficerowie wojska i policji, naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, księża i nauczyciele - elita naszego narodu.

"Jesteśmy spadkobiercami tej historii - dziećmi, wnukami, współrodakami ludzi, którzy zginęli tylko dlatego, że byli Polakami", czytamy na stronie starostwa powiatowego w Pszczynie.

Podczas urczystości starosta przytoczyła słowa ks. Józefa Tischnera: „Człowiek dla drugiego człowieka może być częścią nieba. Niestety, może być także częścią piekła”.

- Jak zatem najlepiej uczcić pamięć ofiar wszystkich zbrodni i tragedii, które nas dotknęły? Bądźmy dla siebie właśnie częścią nieba, przede wszystkim pokazując, że jesteśmy silni i solidarni. Że wspieramy się wzajemnie, bez względu na to, jak bardzo się różnimy. Myślę, że dzisiejsze obchody mogą być również okazją do tego, aby każdy z nas, choć na chwilę, oczyścił swoje serce ze złych emocji. Pamiętając, do czego przed laty czyjeś złe emocje doprowadziły__- mówiła Barbara Bandoła.

Podczas uroczystości rocznicowych Odznaką Honorową Sybiraków odznaczone zostały: Irena Sarbiewska, członek pszczyńskiego koła Związku Sybiraków oraz Teresa Wojtanowicz, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie.

Pod Dębem Katyńskim złożone zostały kwiaty i znicze. Salwę honorową oddało Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Pszczynie. Uczniowie III LO w Pszczynie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny.

Druga część obchodów odbyła się przy tablicy upamiętniającej męczeństwo obywateli polskich deportowanych na Sybir w latach 1939-1956 przy budynku Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie. Też kwiaty i znicze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto