Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzielnice. To tu można spotkać ludzi znanych, niezwykłych, ciekawych

Redakcja
Na Koszutce w domu kultury przy ulicy Grażyńskiego bywali już słynni aktorzy, podróżnicy, naukowcy, literaci, malarze i kompozytorzy. Spotkania z nimi odbywają się regularnie

Prof. Jan Miodek, Anna Dymna, Wojciech Kilar, Jerzy Stuhr, Krzysztof Zanussi, ks. prof. Józef Tischner - to tylko niektórzy z gości, którzy przez lata przewinęli się przez Salon Artystyczny w Miejskim Domu Kultury na Koszutce. Salon to cykl spotkań z ludźmi niezwykłymi, wybitnymi twórcami kultury, nauki i sztuki, na które regularnie do MDK zapraszani są mieszkańcy Koszutki, ale także innych dzielnic.

Działalność Salonu zainaugurowano 20 lat temu, wówczas jeszcze pod nazwą Salonu Literackiego. Dokładnie 7 września 1995 roku odbyło się pierwsze spotkanie, którego gośćmi byli pisarka Marta Fox oraz pianista Michał Banasik.

W późniejszych latach wybitnych osobowości przy ulicy Grażyńskiego, przy której znajduje się dom kultury, nie brakowało. Byli tu Bogusław Kaczyński. Andrzej Seweryn, Bohdan Łazuka, prof. Jerzy Bralczyk, Jerzy Duda-Gracz, Józef Hen, Zbigniew Kadłubek, Krzysztof Daukszewicz, Andrzej Szczy-piorski, Janina Paradowska, Jan Englert, Elżbieta Jaworowicz, Janusz Głowacki, Wojciech Kuczok, Olga Bończyk, Marek Niedźwiecki i wielu, wielu innych.

- Publiczność ma okazję podczas spotkań na bliższe poznanie każdego z naszych gości. Rozmowy wielokrotnie dotykają nie tylko tematów popularnych, ciekawych, ale pozwalają również widzom dowiedzieć się interesujących, często nieznanych z życia i pracy artystycznej gwiazd, faktów - mówi Arkadiusz Makowski z MDK Koszutka.

W maju Jacek Cygan opowie o przebojach
Goście, którzy już raz koszucki dom kultury odwiedzili, często bardzo chętnie zaglądają tu ponownie. Specyficzny klimat spotkań, to także zasługa prowadzących, a wśród nich również nie brakuje znaczących nazwisk, spotkania prowadzili już Rena Rolewicz-Jurasz, Barbara Surmanowa, Gabriela Łęcka, Maciej Szczawiński, Mara Fox, Dorota Stasikowska-Woźniak, Beata Netz, czy Hanna Grabowska-Macioszek.

- W marcu 2014 roku poszerzyliśmy Salon o cykl "Spotkania z Muzyką". Dzięki nim osoby zainteresowane muzyką klasyczną mogą wysłuchać wykładów przygotowanych przez prof. Leona Markiewicza, a dotyczących najwybitniejszych kompozytorów i ich dzieł. Jest to również okazja do wysłuchania zarejestrowanych na przestrzeni lat najlepszych wykonań omawianych dzieł przez muzyków z całego świata - dodaje Makowski. Do tej pory słuchacze mogli zapoznać się z twórczością m.in.: Wojciecha Kilara, Karola Szymanowskiego, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszko, Piotra Czajkowskiego czy Jana Sebastiana Bacha.

Właśnie w ramach "Spotkań z muzyką" już dziś (o godzinie 17) przy Grażyńskiego będzie okazja posłuchać wykładu prof. Markiewicza o muzyce Debussy'ego. Z kolei 18 maja (o godzinie 17) w ramach Salonu Artystycznego zaplanowano spotkanie z Jerzym Marią Nowakiem, polskim dyplomatą, ambasadorem tytularnym, wiceprzewodniczącym Rady Wykonawczej Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego, a obecnie pełnomocnik ministra spraw zagranicznych ds. przeglądu polityki bezpieczeństwa.

Natomiast 21 maja (godz. 17) gościem MDK będzie Jacek Cygan - poeta, autor tekstów piosenek, scenarzysta i autor książki "Życie jest piosenką", która jest zbiorem wspomnień artysty dotyczących historii powstania jego najpopularniejszych tekstów oraz współpracy ze znanymi polskimi artystami.

Przy Grażyńskiego również o podróżach
Ale w domu kultury na Koszutce równie chętnie co ludzie kultury, sztuki i nauki, bywają także podróżnicy. Spotkania z nimi odbywają się w ramach Klubu Podróżnika, który działa w MDK już od 2006 roku.
- Jego pierwszym gościem był Krzysztof Wielicki, który jako piąta osoba na świecie zdobył "Koronę Himalajów" - przypomina Makowski.

Do MDK "Koszutka" dotarł, i to już trzykrotnie, znany prezenter pogody Jarosław Kret, promując swoje książki: "Moja Ziemia Święta", "Śladami wędrówek Świętej Rodziny" oraz "Moje Indie".

Byli tu też Tomasz Zubilewicz i Cezary Orzech, Robert Makłowicz, żeglarz Krzysztof Baranowski (jako pierwszy Polak dwukrotnie, samotnie opłynął kulę ziemską), trzykrotnie gościł podróżnik, geograf, autor książek podróżniczych, mieszkający na stałe w Kanadzie - Jerzy Adamuszek, pojawił się też słynny reportażysta i podróżnik 84-letni Olgierd Budrewicz.

- Każde ze spotkań połączone jest z pokazem zdjęć i slajdów ze zbiorów zaproszonych gości. Dzięki temu możemy przeżyć ich niezwykłe wyprawy, poznając przy tym nie tylko piękne krainy geograficzne, ale również kulturę, sztukę i zamieszkujących je ludzi. Wielu z naszych widzów dzięki tym spotkaniom bardzo często rozpoczyna swoje przygody z podróżowaniem - mówi Makowski.

Kolejne spotkanie w ramach klubu już 2 czerwca. Będzie to wspomnienie o Jerzym Kukuczce i Arturze Hajzerze, a gościem klubu będzie Wojciech Królikowski, reżyser i reportażysta, który zaprezentuje dwa telewizyjne reportaże: "Paciorki himalajskiego różańca" i "Gdyby nie Słoniu". Udział w spotkaniach w ramach obu cyklów jest bezpłatny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto