Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czas na questing, czyli turystykę z zagadkami

(ET)
Questing to odkrywanie dziedzictwa miejsca poprzez przemierzanie nieoznakowanych szlaków. Celem  jest rozwiązanie zagadek logicznych, historycznych i terenowych, aby na końcu podróży odkryć ukryty skarb
Questing to odkrywanie dziedzictwa miejsca poprzez przemierzanie nieoznakowanych szlaków. Celem jest rozwiązanie zagadek logicznych, historycznych i terenowych, aby na końcu podróży odkryć ukryty skarb

Pierwsze warsztaty z tworzenia questów dla uczniów szkół rolniczych, biorących udział w projekcie Klubu Gaja „Święto Drzewa - wśród pól”, już za nami. Teraz młodzież będzie tworzyć własny quest, dzięki któremu uczniowie będą mogli poznać ciekawe przyrodniczo oraz kulturowo miejsca w okolicy Międzyświecia na Śląsku. Na razie poznali tajniki tworzenia questów, czyli nieoznakowanych szlaków turystycznych, po których poruszamy się za pomocą wierszowanych zagadek. Warsztaty poprowadził Grzegorz Gołoś, specjalista zajmujący się turystyką pieszą, twórca produktów turystycznych, szlaków, gier terenowych i właśnie questów.

Co to jest questing - trochę wiedzy dla adeptów

Questing znany w obecnej formie upowszechniła amerykańska organizacja Vital Communities z White River Junction w stanie Vermont, która 15 lat temu przygotowała program Valley Quest. Stworzony przez uczniów, skautów, stowarzyszenia historyczne i innych wolontariuszy, obecnie składa się z ponad 200 zadań.

W Wielkiej Brytanii questing jest komercyjną grą, rozgrywaną przy użyciu telefonów komórkowych. W Polsce questy zostały wprowadzone w 2006 roku w ramach akcji promującej markę lokalną Baby Pruskie, a od 2010 roku questig rozszerzył się na całą Polskę. Często określany mianem turystyki z zagadkami, zyskuje popularność jako aktywna forma zwiedzania. Docenili go nie tylko amatorzy pieszych wędrówek. Coraz częściej po questing sięgają specjaliści od marketingu, widząc w nim ciekawe narzędzie promocji i bezpośredniego dotarcia do odbiorcy. Świetnym uzupełnieniem questingu mogą być też storytelling oraz grywalizacja.

Od teorii do praktyki, czyli z wykładu na spacer

Wracając do projektu prowadzonego przez Klub Gaja, to zaczął się on od zapoznania uczestników z pojęciami turystyka i turystyka zrównoważona, a także z różnymi rodzajami tras turystycznych. Następnie w grupach młodzież stworzyła mapę myśli, które kojarzyły im się z questem, takich jak zabawa, nauka, poszukiwanie, odkrywanie, podchody, integracja i wiele innych. Odbyły się także ćwiczenia z dobrej komunikacji i współpracy oraz pierwsze próbki tworzenia rymowanych wierszyków, które to umiejętności będą pomocne przy samodzielnym tworzeniu questów. Po zajęciach teoretycznych grupa wyszła na spacer, bo dobrego questu nie da się tworzyć bez wyjścia w teren. Ważna jest obserwacja otoczenia oraz wybór odpowiednich miejsc, które będą oddawały ducha regionu, pokazywały miejsca czasem może mniej znane, ale wyjątkowe i ważne dla życia lokalnej społeczności.

Tworząc quest, warto skorzystać również z map, archiwaliów, publikacji dotyczących danego regionu, a także rozmów z regionalistami, naukowcami i pasjonatami lokalnych tradycji oraz historii. Oprócz umiejętności literackich, przy budowaniu questu przydadzą się także umiejętności plastyczne, które pomogą stworzyć mapkę terenu, po której będą poruszać się turyści oraz przygotować nagrodę - skarb, który będzie czekał na końcu trasy.

Pierwsze questy już są!

Podczas zajęć, uczestnicy przeszli też do tworzenia pierwszych prostych questów po ciekawych miejscach w szkole. Kolejne zadanie to samodzielne stworzenie questu po Międzyświeciu z uwzględnieniem atrakcyjnych przyrodniczo oraz kulturowo miejsc, takich jak np. pomniki przyrody oraz ciekawe zadrzewienia śródpolne. A potem - w drogę!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto