Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Balon meteorologiczny nad Goczałkowicami

Marta Sitek
Balon meteorologiczny nad Goczałkowicami
Balon meteorologiczny nad Goczałkowicami Marta Sitek
Wczoraj chwilę po godzinie 18.00 w Ekocentrum młodzież należąca do Studenckiego Koła Astronautycznego z Politechniki Warszawskiej wraz z uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa z Skierniewic podjęła się eksperymentu, który polegał na wypuszczaniu balonu meteorologicznego w powietrze na wysokość 20-30km.

Balon meteorologiczny nad Goczałkowicami

Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej od wielu lat bierze udział w projektach międzynarodowych związanych z przestrzenia kosmiczną. To właśnie jednej z kilku sekcji tego koła zawdzięczamy pierwszego polskiego satelitę PW – Sat, który znalazł się w przestrzeni kosmicznej. Współpracując z uczniami należącymi do liceum w Skierniewicach młodzież podjęła się kolejnego już eksperymentu, który miał na celu zdobyć pomiary wysokości ciśnienia oraz temperatury, które są zmienne w zależności od zdobytej wysokości balonu meteorologicznego.

Cała konstrukcja polegała na tym, że do balonu została doczepiona specjalna gondola, w której mieszczą się kamera, nadajnik GPS, termometry i przyrządy pomiarowe. W chwili gdy balon osiąga punkt krytyczny na przeznaczonej mu wysokości, pęka, a cały sprzęt spada na ziemię. Zainstalowany GPS ułatwia młodym naukowcom odnalezienie cennych dla nich informacji. Gondola otrzymała również swoją nazwę na cześć słowiańskiego boga wiatru, Strzybóg. Warto również podkreślić, że 2 lipca nie jest przypadkowym dniem dla tego eksperymentu, ponieważ jest to Międzynarodowy Dzień UFO.

Uczniowie liceum ogólnokształcącego stworzyli eksperyment, dzięki któremu mierzyli chwilowe przyspieszenia drgań gondoli oraz wyznaczali tor jej ruchu, natomiast studenci należący do koła naukowego wykonali własne pomiary, które zostały wykorzystane dla porównania.

Oprócz pomiarów ciśnienia i temperatur jeden ze studentów wykorzystał do projektu dwa własne eksperymenty zrobione własnoręcznie. Jednym z nich jest Partikula III, czyli urządzenie wyglądające jak parasol, które ma za zadanie zbieranie mikrometeorytów, które krążą w atmosferze oraz pyłów. Drugim eksperymentem było wykorzystanie popularnego układu elektronicznego, który przetwarza całe spektrum fal radiowych na użyteczną energię elektryczną.

Nad całym projektem pilnie czuwała Krystyna Macioszek, opiekun naukowy Studenckiego Koła Astronautycznego, która wraz z młodzieżą zaplanowała wszystko od A do Z.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto