Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mamo, jaki on piękny! Wystawa o Korfantym w pszczyńskiej bibliotece

Sylwia Plucińska
Wystawa opowiada o działalności publicznej i xyciu prywatnym Wojciecha Korfantego
Wystawa opowiada o działalności publicznej i xyciu prywatnym Wojciecha Korfantego Sylwia Plucińska
Wystawa wypożyczona została do Pszczyny przez Książnicę Beskidzką. Na kilku sztalugach ustawionych w holu przed wejściem do biblioteki przy ul. Piastowskiej zgromadzono fotokopie dokumentów, zdjęć, wspomnień o Wojciechu Korfantym i jego działalności, także prasę śląską z okresu międzywojennego.

"Zwrócił moją uwagę piękny mężczyzna, o jasnej, pogodnej twarzy, który głosem metalicznym rzucał ku mnie namiętne apostrofy, przyjmowane z dużym aplauzem przez prawą część Izby. Był to Wojciech Korfanty" - tak w 1919 roku wspominał spotkanie z Korfantym poseł Herman Libermann.
Kiedy Elżbieta Szprotówna zobaczyła po raz pierwszy zachwycona zawołała: "Mamo , jaki on piękny!" Potem została żoną Korfantego.
Romantyczny buntownik, bohater, ikona, ale i czarna owca Górnego Śląska. Takimi epitetami określali go współcześni. I takie same przewijają się jeszcze dziś w dyskusjach o Wojciechu Korfantym. Dziennikarzu, polityku, działaczu chrześcijańsko-narodowym, wicepremierze w rządzie Wincentego Witosa, antypiłsudczyku... Jedno jest pewne. Nie był postacią tuzinkową i poprzez różne role, jakie narzucał sobie sam, albo przyjmował za sprawą innych, jakie także przyniósł burzliwy czas, w którym żył - wymyka się jednoznacznym definicjom.
Takie odczucia ma się również oglądając wystawę "Wojciech Korfanty (nie?) spełnione marzenia", którą do końca lutego można oglądać w holu biblioteki przy ul. Piastowskiej.
Wystawa wypożyczona została do Pszczyny przez Książnicę Beskidzką, która przygotowała ją z okazji rocznic powstań śląskich. Na kilku sztalugach zgromadzono fotokopie dokumentów, zdjęć, wspomnień o Korfantym i jego działalności, ale także prasę śląską z okresu międzywojennego. Każda część nosi odrębny tytuł - "W kręgu rodzinnym", "Plebiscyt", "III powstanie śląskie", "Odzyskanie niepodległości", "W oczach innych", wreszcie "U kresu marzeń".
- Wystawa jest częścią projektu biblioteki "Ślubujemy Ci, Ojczyzno. Powstania śląskie w świadomości mieszkańców ziemi pszczyńskiej". Posłuży nam także do lekcji bibliotecznych dla gimnazjów - mówi Magdalena Szmajduch, która poprowadzi je razem z Ireną Morcinek.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto