Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląski Ogród Zoologiczny potrzebuje zmian? Jest pomysł na ogród w okręgu i taras

Łukasz Respondek
Anna Struska proponuje, aby wybiegi dla zwierząt oglądać ze specjalnego tarasu
Anna Struska proponuje, aby wybiegi dla zwierząt oglądać ze specjalnego tarasu arch. prywatne
Śląski Ogród Zoologiczny otacza okrągły budynek o promieniu 200 metrów. Przeszklony obiekt pozwala odwiedzającym zoo oglądać zwierzęta z wewnętrznego dziedzińca. Bezpośrednio można je podziwiać natomiast w segmentach wiwaryjnych (warunkach sztucznie stworzonych zwierzętom przez człowieka - przyp. red.): ptaszarni, małpiarni, terrarium.

To jedno z głównych założeń projektu "Zoo Proactive", który zakłada całkowitą przebudowę chorzowskiego zwierzyńca. Praca świeżo upieczonej architekt Anny Struskiej została obsypana nagrodami, ale największym marzeniem autorki jest jej realizacja.

Promotorem tej pracy jest Jan Kubec, projektant warszawskie-go Centrum Nauki Kopernik. Zaproponowane rozwiązania zrobiły na architektach duże wrażenie - koncepcja spodobała się dlatego, że jest śmiała, odważna, ale przede wszystkim realistyczna, a nie utopijna. Projekt Struskiej został doceniony przez najlepszych ekspertów: zdobył nagrodę w konkursie na najlepszy dyplom na wydziale architektury Politechniki Śląskiej i pierwsze wyróżnienie w konkursie na doroczną nagrodę SARP na najlepszy dyplom na polskich uczelniach architektonicznych.

Jolanta Kopiec, dyrektor ogrodu uważa, że zaprezentowany projekt jest bardzo futurystyczny biorąc pod uwagę uwarunkowania obecnej zabudowy zoo, posiadanej kolekcji zwierząt i ukształtowania terenu.

- Moim zdaniem projekt powinien mieć nazwę związaną nie z przebudową, ale z budową nowego ogrodu zoologicznego w Parku Śląskim - twierdzi. I dodaje, że autorka nie określiła, ile kosztowałaby budowa nowych pawilonów. Zaznacza, że w koncepcji pracy brakuje też informacji, skąd do śląskiego zoo miałoby trafić zwierzęta pokazane w projektowanych pawilonach.

- Sądząc jednak po wielkości palm i zwierząt na rysunkach (wizualizacja) w hali ocieplanej do temperatury co najmniej 26 stopni Celsjusza kwota inwestycji będzie na tyle zniewalająca, że projekt pozostanie w sferze marzeń - uważa Kopiec.


Realny projekt
Architekt Jan Kubec z Politechniki Śląskiej:
Temat pracy dotyczy niesamowitego i kultowego przedsięwzięcia architektoniczno-urbanistycznego, w które - przy odpowiedniej woli politycznej - zaangażowano najlepszych projektantów. Ale Park Śląski zasługuje na renesans, na nową jakość, na zmianę oblicza. I chodzi zarówno o małe, jak i duże przedsięwzięcia architektoniczne. Praca Ani nie jest pozbawiona krytycyzmu, ale przede wszystkim daje świeże spojrzenie. Jest wizjonerska i realistyczna. Ten projekt z czasem nie będzie tracił na wartości. Można go zrealizować za osiem, dziesięć lat. Daje jednak światło, że należy o tym myśleć już teraz.


Okręg jest funkcjonalny, a trasy byłyby krótsze - Z Anną Struską,

architekt i autorką projektu "Zoo Proactive" rozmawia Łukasz Respondek

Pani praca zakłada całkowitą przebudowę śląskiego zoo. Ogród wymaga zmian?
Obecnie panuje w nim przestrzenny chaos. Oferta jest sezonowa, trasa zwiedzania zbyt długa, a infrastruktura przestarzała. Potrzebne jest wyznaczenie kierunku rozwoju. Na całym świecie ogrody przeobrażają się w centra edukacji, chroniące zagrożone gatunki. Projekt jest śmiałą propozycją architektoniczno - urbanistyczną, która reorganizuje działalność śląskiego zoo.

Sprawdzała pani, jak wyglądają zwierzyńce XXI wieku?
Projekt poprzedzony był analizą najlepszych zoo na świecie. Współczesne ogrody to nie tylko wystawa zwierząt, ale miejsca, gdzie ochrona gatunków przeplata się z nauką, zabawą i usługami komercyjnymi. Projekt wpisuje się we współczesny trend.

Okrąg to dość intrygujący pomysł na zoo...
Okrąg spaja estetycznie i funkcjonalnie całe założenie. Projekt zakłada skoncentrowanie wybiegów zwierzęcych w kole o promieniu 200 metrów, przez co trasa zwiedzania będzie krótsza. Zakładam także wprowadzenie budynku - wielofunkcyjnego okręgu. Znajdują się w nim wiwaria, centrum edukacyjne i konferencyjne, akwarium, wystawa archeologiczna, część administracyjna, restauracje i hotel. Główna kondygnacja wyniesiona jest pięć metrów nad poziom ziemi. To całoroczna ścieżka edukacyjna, chroniąca przed zimnem i deszczem.

Projekt został bardzo dobrze przyjęty przez architektów...
Doceniono go za konsekwencję ideową, a także za odpowiedź na aktualne problemy zoo i Parku Śląskiego. Jego atutami są prostota i realność wykonania.

Ile mogłaby kosztować realizacja?
Na etapie studenckiego projektu ciężko określić koszt inwestycji. Myślę, że budżet projektu można by porównywać do Centrum Nauki Kopernik, czy nowej siedziby Muzeum Śląskiego.


Juwenalia Śląskie 2012: program, wydarzenia, zdjęcia, filmy
Kanon książek śląskich: Debata Dziennika Zachodniego
* WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto